VEDECKÉ ŠTÚDIE
SUPERVÍZIA V MEDIÁCII (Ernest Kováč)
Supervízia v mediácii je proces, ktorý zahŕňa odbornú podporu a vedenie mediátorov pri riešení konfliktov. Tento proces je kľúčový pre zabezpečenie kvality mediácie a profesionálneho rozvoja mediátorov. Supervízia poskytuje mediátorom priestor na reflexiu, zdieľanie skúseností a získavanie spätnej väzby od skúsených odborníkov. Cieľom je zvýšiť efektívnosť ich práce, prehĺbiť ich komunikačné a facilitačné zručnosti a zabezpečiť, aby postupovali v súlade s etickými normami. Supervízia tiež pomáha mediátorom identifikovať a riešiť emocionálne alebo psychologické výzvy, ktoré môžu vplývať na ich výkon. V rámci supervízie sa venuje pozornosť nielen riešeniu konkrétnych prípadov, ale aj strategickému rozvoju mediačných zručností a udržiavaniu profesionálnych štandardov.
Kľúčové slová: mediácia, supervízia, konflikt, koučing, etika
ANALÝZA PRAXOVÉHO PORTFÓLIA V PREGRADUÁLNEJ PRÍPRAVE MAJSTROV ODBORNEJ VÝCHOVY (Martina Masáriková, Beáta Mačová)
Kontinum tvorí problematika portfólia v pregraduálnej príprave, ako nevyhnutného ekvivalentu pri verifikovaní a formovaní profilu budúceho učiteľa v kontexte odborovo – didaktickej pripravenosti. Zámerom je poukázať na dôležitosť a významné postavenie praxového portfólia v súvislosti s trendom profesionalizácie a celkovej kvality prípravy budúcich učiteľov, pretože portfólio je reprezentatívnym výstupom, v ktorom sa verifikuje aj formuje profil odborne rozhľadených, metodicky pripravených a tvorivých budúcich učiteľov. V pedagogicko- didaktickom rozmere predstavuje prostriedok, ktorý uľahčuje budúcemu učiteľovi reflektovať svoju pedagogickú činnosť. Interpretácia výsledkov výskumu prináša kompletnú sumarizáciu výskumných zistení, ktoré môžu byť východiskom pre ďalšie pedagogické bádanie v uvedenej problematike. Na základe zistení navrhujeme niekoľko inovatívnych zmien v kontexte praxového portfólia v pregraduálnej príprave budúcich majstrov odbornej výchovy.
Kľúčové slová: portfólio, pregraduálna príprava, majster odbornej výchovy, pedagogická prax
UDRŽATEĽNÁ MÓDA Z POHĽADU SLOVENSKÝCH PODNIKOV (Petra Gundová, Viktória Volovská)
Predložený príspevok sa zameriava na vnímanie udržateľnej módy z pohľadu slovenských podnikov. Cieľom príspevku je prezentovať názory troch vybraných slovenských podnikov na udržateľnú módu, pričom ako hlavná technika skúmania bol použitý rozhovor s tromi slovenskými podnikmi SUCHANOVA, Nika Intima a Lull Loungewear. Rozhovor bol zameraný na spotrebiteľské správanie v segmente udržateľnej módy, pohľad na propagáciu udržateľnej módy na Slovensku, vládnu podporu a environmentálne právne predpisy v módnom priemysle. Na základe získaných výsledkov boli navrhnuté odporúčania, ktoré by mohli napomôcť k rozvoju udržateľného trendu a znižovaniu negatívnych environmentálnych dôsledkov.
Kľúčové slová: móda, módny priemysel, udržateľnosť, udržateľná móda, slovenské podniky
ANALYTICKÉ POSÚDENIE KOGNITÍVNYCH OMYLOV V KONTEXTE VEKU OBCHODNÍKOV (Anna Tomková)
Cieľom príspevku bolo vykonať analýzu kognitívnych omylov v práci obchodníkov. Charakterizovali sa súvislostí medzi posúdením výskytu vybraných kognitívnych omylov a vekom obchodníkov. Na získanie údajov bol použitý dotazník skúmania kognitívnych omylov upravený podľa požiadaviek v rámci stanoveného cieľa analýzy. Boli stanovené dotazníkové položky s formou dichotomických odpovedí, jednoduchého aj viacnásobného výberu odpovedí pomocou zvolenej škály. Pri vyhodnotení boli použité matematicko-štatistické metódy so zameraním na korelačnú analýzu v matematicko-štatistickom programe SPSS.
Kľúčové slová: obchodníci, kognitívne omyly, vek, organizácia
LINKAGES BETWEEN PROPERTY PRICES AND SHADOW RATES: EVIDENCE FROM GERMANY (Frederik Schröder)
Following the appearance of the COVID-19 epidemic, there has been a substantial increase in real estate values in Germany. This occurrence was unforeseen due to many macroeconomic factors such as the unemployment rate and gross domestic product indicating a decline in property prices during this timeframe. This offers an exceptional opportunity to experimentally investigate the precise correlation between interest rates and property prices. The objective of this study is to examine the validity of the real interest rate hypothesis and assess the predictive accuracy of shadow rates. This study used a time series regression analysis to investigate the hypothesis. The time series spans from the first quarter of 2010 to the fourth quarter of 2023. The findings validate that shadow interest rates can exert a significant influence on the rate of property price growth, even after accounting for the effects of economic growth and unemployment. In addition, shadow rates appear to be slightly more accurate forecasters than short-term nominal interest rates. The issue of endogeneity has been effectively addressed through the implementation of an experimental design. The findings have extensive practical ramifications for housing policy and strategies to address the issue of housing affordability.
Key words: real estate markets, housing demand, business fluctuations
KVALITA ŽIVOTA A HODNOTOVÁ ORIENTACE ŽÁKŮ STŘEDNÍCH ŠKOL (Vojtěch Meier)
Kvalita života a hodnotová orientace lze považovat za vysoce aktuální téma a jsou podstatným aspektem života každého člověka i celé společnosti. Je tomu tak i proto, že dnešní svět je nesmírně dynamický, nepředvídatelný a založený na neustálých mnohdy šokujících informacích. Na druhou stranu je to právě období dospívání, které je nejdynamičtější a nejvýraznější etapa v životě člověka, a právě zde se utváří hodnotový systém a buduje kvalita života. Výzkum hodnotí závislosti mezi různými dimenzemi kvality života a hodnotovými orientacemi u středoškoláků na území České republiky v Moravskoslezském kraji, městě Ostrava. Výsledky pocházející ze standardizovaných dotazníků kvality života SQUALA a hodnotových orientací HO-PO-MO a následného statistického zpracování dat ukazují silné závislosti mezi konkrétními dimenzemi kvality života a hodnotových orientací. Zejména v oblasti ekonomických hodnot a dimenze zdraví u kvality života, může přímo ovlivňovat jejich celkovou spokojenost v těchto životních aspektech. Výzkum využívá různé metodologie, včetně analýzy, syntézy, komparace a korelační analýzy.
Klíčové slova: kvalita života, hodnotová orientace, dospívající mládež, SQUALA, HO-PO-MO
PROBLEMATIKA KVALITY ŽIVOTA MARGINALIZOVANEJ RÓMSKEJ KOMUNITY (Richard Vejo)
Kvalita života je dôležitou otázkou, témou, ale aj predmetom skúmania v dnešnej čoraz zložitejšej dobe. Každý ju vníma a pociťuje inak, a často sa stáva predmetom politického boja, no aj málo pochopeným pojmom. Táto oblasť je veľmi zložitou a je spojením ako objektívne daných faktorov, tak aj subjektívnym vnímaním. V rámci jej skúmania sa však často neberie ohľad na minority v podobe segregovaných skupín obyvateľstva trpiacich sociálnou inklúziou. Presne tento prípad v Slovenskej republike predstavuje rómske etnikum patriace k marginalizovanej rómskej komunite. Deklarovaná kvality života pri marginalizovanej rómskej komunite nedosahuje úrovne majority. Cieľom príspevku je identifikácia oblastí spôsobujúcich zhoršenie kvality života a ich vplyv na rómske obyvateľstvo v našich podmienkach, so zameraním na možnosti riešenia.
Kľúčové slová: rómske obyvateľstvo, sociálna exklúzia, segregácia, marginalizácia, diskriminácia, kvalita života
INFORMOVANIE OBYVATEĽOV MIESTNEJ SAMOSPRÁVY O JEJ ČINNOSTI – SÚČASNÝ STAV A PROBLEMATIKA (Vadym Pryimachuk)
Hlavným cieľom tohto článku je analyzovať súčasný stav informačnej legislatívy Ukrajiny vykonávanej štátnymi organmi a miestnymi samosprávami. Dôkladne budú preskúmané problémy a dôvody nedostatočnej informovanosti obyvateľov samosprávy, ako aj chýbajúcej legislatívnej úpravy. Dôležitým bodom bude preštudovanie zákona Ukrajiny č. 2657-XII „O informáciách“ ohľadom možnosti prístupu k informáciám, ochrany práv na informácii ako aj vyvodzovanie zodpovednosti za porušovanie zákona. Vzhľadom na neustále zlepšovanie komunikačných a informačných technológií budú navrhnuté spôsoby, ako prekonať nízky záujem samosprávy o poskytovanie informácií a návrhy na zlepšenie kvality poskytovania služieb obyvateľstvu.
Kľúčové slová: informačná legislatíva, samospráva, digitalizácia, komunikácia, zákon
VPLYV DIGITÁLNEJ TRANSFORMÁCIE NA ODVETVIE STAVEBNÍCTVA (Eva Jankovichová, Martin Hanko, Lucia Paulovičová)
Stavebníctvo slúži takmer všetkým ostatným odvetviam, keďže všetka ekonomická hodnota sa vytvára v rámci alebo prostredníctvom budov alebo iných „vybudovaných aktív“. Ako priemysel navyše tvorí 6 % svetového HDP. Je tiež najväčším globálnym spotrebiteľom surovín a postavené objekty tvoria 25 – 40 % celkových svetových emisií uhlíka. Nové technológie v digitálnom priestore napríklad nielen zlepšia produktivitu a znížia oneskorenia projektov, ale môžu tiež zlepšiť kvalitu budov a zlepšiť bezpečnosť, pracovné podmienky a kompatibilitu so životným prostredím. Vďaka použitiu nových technológií, materiálov a nástrojov sú k dispozícii obrovské príležitosti. Hlavným cieľom tohto článku je poukázať na vnútorné výzvy rámca transformácie v stavebnom odvetví.
Kľúčové slová: inovatívne technológie, digitalizácia, stratégia a inovácia obchodného modelu
BEZPEČNOSTNO-POLITICKÁ STABILIZÁCIA V REGIÓNE ZÁPADNÉHO BALKÁNU PO VSTUPE CHORVÁTSKA DO EURÓPSKEJ ÚNIE A SCHENGENSKÉHO PRIESTORU A JEJ AKTUÁLNY STAV (Natália Töroková, Erik Kosár)
Článok sa venuje získanej pozícii Chorvátska, ktorú krajina získala vstupom do EÚ, a o ktorej môžeme z aspektu západobalkánskeho regiónu hovoriť ako o strategickej. Táto problematika je v súčasnosti výsostne aktuálna nielen z politického, ale predovšetkým z komplexného bezpečnostného aspektu v celoeurópskom kontexte. Táto téma taktiež rezonuje v agende priorít perspektívnej orientácie v rámci SZBP EÚ.
Kľúčové slová: región západného Balkánu, bezpečnosť, Európska únia, Chorvátsko, Schengenský priestor
VOJNOVÉ CINTORÍNY AKO SÚČASŤ KULTÚRNEJ KRAJINY, ICH PRIESTOROVÝ A VIZUÁLNY KONCEPT (Juliana Krokusová, Adam Kupec)
Cieľom článku bolo hlbšie sa zamerať na vojnové cintoríny a zohľadniť rôzne uhly pohľadu. Celkovo môžeme konštatovať, že priestoru cintorínov sa nevenuje primeraná pozornosť. Problematika cintorínov je stála tabuizovaná téma. Cintoríny sú miestom odpočinku po fyzickej smrti. Na jednej strane nám pripomínajú vlastnú pominuteľnosť v materiálnom svete, na druhej strane sú aj miestom spomienok a nádeje. Špeciálnu kategóriu predstavujú vojnové cintoríny. V článku sa chceme hlbšie zamerať na pochopenie hmotného, vizuálneho a symbolického stvárnenia týchto cintorínov. Nie sú to len miesta posledného odpočinku vojakov. Sú to mnohodimenzionálne elementy v kultúrnej krajine, ktoré rozprávajú svoj príbeh. Podkladom pre spracovanie témy bola analýza historických máp, dokumentov a fotografií, práca v teréne za účelom komparácie, fotodokumentácie a overenia si reálneho stavu. Grafická príloha dotvára celkový obraz skúmanej problematiky.
Kľúčové slová: vojnový cintorín, kultúrna krajina, náhrobný kameň, vegetácia, kompozícia
HODNOTENIE ŽIVOTNÉHO CYKLU PRODUKTU POMOCOU METÓDY LCA Z HĽADISKA ENVIRONMENTÁLNEJ BEZPEČNOSTI (Andrea Franková)
Hodnotenie životného cyklu (Life Cycle Assessment) je akceptovaná metóda hodnotenia vplyvov produktu na životné prostredie v rôznych fázach životného cyklu výrobku, od kolísky po hrob. Normy ISO 14040 a 14044 sú vyčlenené práve na hodnotenie životného cyklu produktu. Táto metóda sa používa v rôznych priemyselných odvetviach už mnoho rokov. V posledných rokoch získala LCA na význame aj v textilnom a módnom priemysle. Aj napriek významnému prínosu pre európske hospodárstvo je tento priemysel jedným z najviac znečisťujúcich odvetví. Odevný priemysel je v centre rastúcej kritiky kvôli jeho prispievaniu ku klimatickým zmenám, vyčerpávaniu zdrojov, znečisteniu vody a tvorbe odpadu. Tieto vplyvy sú úzko spojené s rýchlym, masívnym a lineárnym modelom orientovaným na spotrebu. Oblečenie sa vyrába, predáva, distribuuje, používa a likviduje. Koncept obehového hospodárstva (Circular Economy) sa objavil, ako alternatíva k bežnému lineárnemu systému, ktorý sa snaží recyklovať odpady. V tomto kontexte je cieľom článku prispieť k lepšiemu pochopeniu úlohy LCA pri podpore stratégii CE pre odevný priemysel.
Kľúčové slová: LCA- životný cyklus výrobku, bavlnené vlákno, obehové hospodárstvo, módny priemysel
VYUŽITIE UMELEJ INTELIGENCIE VO VYTVÁRANÍ FILMOVÉHO SCENÁRA (Andrej Ferenčík)
Tento článok skúma využitie umelej inteligencie pri tvorbe audiovizuálnych scenárov. Cieľom výskumu bolo analyzovať, ako AI môže generovať príbeh a postavy, a zároveň vytvárať konfliktové situácie v rámci scenára. Tradičné scenáristické nástroje sú nahradené generatívnymi modelmi AI, ktoré boli použité na vývoj scenára v praktickej časti práce. Výsledky ukázali, že AI dokáže efektívne vytvárať základnú štruktúru príbehu a postavy, avšak stále vyžaduje zásahy človeka pri tvorbe komplexnejších dialógov a emocionálnych vrstiev. Tento výskum prispieva k pochopeniu potenciálu a obmedzení AI v kreatívnom procese tvorby scenára.
Kľúčové slová: umelá inteligencia, audiovizuálna tvorba, scenáristika, AI vo filme, filmový naratív, naratívna štruktúra, tvorba príbehu
VYUŽÍVANIE NEUROVEDECKÝCH METÓD V HR MANAŽMENTE (Veronika Loumová)
Neuromanažment predstavuje interdisciplinárny prístup, ktorý integruje poznatky z neurovied do manažérskej praxe (Parincu a kol. 2020). Ponúka vedúcim pracovníkom nástroje na zlepšenie strategického plánovania, odstraňovanie predsudkov v rozhodovaní a posilňovanie organizačnej výkonnosti. Príspevok analyzuje vývoj neuromanažmentu, jeho aplikáciu v riadení ľudských zdrojov a používané neurovedecké nástroje. Osobitná pozornosť je venovaná etickým princípom, ktoré sú kľúčové pri implementácii neurovied v HR praktikách. Systematická analýza akademických zdrojov bola vykonaná s cieľom definovať základné pojmy a preskúmať praktické možnosti využitia tejto disciplíny. Môžeme tvrdiť, že neuromanažment má potenciál nielen zlepšiť efektívnosť a motiváciu zamestnancov, ale aj posilniť konkurenčnú výhodu organizácií.
Kľúčové slová: neuromanažment, neurovedy, neurovedecké nástroje, etický prístup
ZAHRANIČNÝ OBCHOD SLOVENSKA (Mariana Dubravská, Jozef Nemec)
Zahraničný obchod predstavuje výmenu tovarov, služieb a kapitálu medzi rôznymi krajinami. Ide o kľúčovú súčasť globalizácie a rozvoja svetového hospodárstva, pretože umožňuje štátom špecializovať sa na výrobu komodít, a získať prístup k produktom, ktoré nemôžu efektívne vyrábať sami. Zahraničný obchod zahrňuje export (vývoz) a import (dovoz) čím je dôležitý nielen pre ekonomický rast jednotlivých krajín, ale aj pre celkovú stabilitu medzinárodných vzťahov a prosperitu. Cieľom príspevku je analýza súčasného stavu zahraničného obchodu Slovenskej republiky.
Kľúčové slová: zahraničný obchod, národná ekonomika, otvorená ekonomika
POLITICKÉ SUBJEKTY A II. PILIER STAROBNÉHO DÔCHODKOVÉHO SPORENIA NA SLOVENSKU V ROKOCH 2016-2023 (Michaela Krajčírová)
Starobné dôchodkové systémy sú jedným z kľúčových pilierov sociálnej politiky v politicky a ekonomicky rozvinutých demokratických štátoch západnej civilizácie. Poskytujú sociálnu a ekonomickú stabilitu približne tretine obyvateľov (ekonomicky neaktívne obyvateľstvo), predovšetkým v ekonomikách, ktoré aktívne podporujú rozvoj dôchodkového zabezpečenia. Sociálna politika sa sústreďuje na vládne opatrenia, ktoré riešia sociálne výzvy a zlepšujú kvalitu života občanov, vrátane zabezpečenia dôstojnej životnej úrovne v starobe. V SR je jednou z možností garancie primeranej životnej úrovne druhý pilier starobného dôchodkového sporenia. Ten je predmetom riešenia rôznych politických rozhodnutí vládnych koalícií aj v rokoch 2016 až 2023. Počas daného obdobia zohrali ideologické orientácie politických subjektov významnú úlohu pri formovaní dôchodkových reforiem. Cieľom príspevku je identifikovať vplyv politických subjektov na podobu II. piliera starobného dôchodkového sporenia SR 2016 – 2023.
Kľúčové slová: starobný dôchodkový systém, zabezpečenie, II. pilier, štát, sociálna spravodlivosť, politické subjekty, politické ideológie, hodnoty, voľby, reformy, SR
SPOTREBITEĽSKÉ SPRÁVANIE V PROCESE ELEKTRONICKEJ KOMERCIE: PERSPEKTÍVA CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY (Richard Fedorko, Barbora Talašová, Lenka Kráľová, Štefan Kráľ)
Problematika elektronickej komercie je v súčasnosti aktuálnou témou, pričom čoraz častejšie je opisovaná v kontexte cirkulárnej ekonomiky. Cieľom príspevku je vytvorenie komplexnej prehľadovej štúdie prepojením oblastí cirkulárnej ekonomiky, spotrebiteľského správania a elektronickej komercie. Zámerom je teda preskúmať aktuálne vedecké články, zhrnúť existujúce poznatky a ponúknuť ich systematické spracovanie. Spracovaných bolo 12 predchádzajúcich vedeckých výskumov, získaných z databázy ScienceDirect, na základe ktorých bol vytvorený prehľad kľúčových poznatkov o vzájomných vzťahoch týchto oblastí. Táto prehľadová štúdia prispieva nielen k obohateniu teoretického konštruktu problematiky, no môže pomôcť aj subjektom elektronického obchodovania v rámci procesu plnenia cieľov cirkulárnej ekonomiky.
Kľúčové slová: cirkulárna ekonomika, elektronická komercia, spotrebiteľské správanie
PODNIKOVÉ POSTUPY UDRŽATEĽNOSTI V HOTELIERSTVE: SYSTEMATICKÝ PREHĽAD LITERATÚRY (Stela Kolesárová, Ivana Kravčáková Vozárová)
Cieľom príspevku je popísať znalosti o iniciatívach podnikovej udržateľnosti v hotelierstve, na základe výskumov od iných autorov. Podniková udržateľnosť si od 90. rokov 20. storočia získala väčšiu pozornosť v oblasti hotelierstva. V príspevku sa venujeme analýze článkov z online indexovaných časopisov publikovaných v rokoch 2003 až 2022. Zároveň cieľom príspevku je poskytnúť hotelierom potrebné informácie o podnikových postupoch udržateľnosti v rámci hotelierstva, ponúknuť rôzne možnosti pre nové, kreatívne aktivity udržateľnosti a bližšie sa pozrieť na podnikové iniciatívy udržateľnosti, ktoré sú v súčasnosti poskytované v hotelierstve. Výsledky analýzy ukazujú, že podniková udržateľnosť je doménou, ktorá sa v súčasnosti stále rozvíja.
Kľúčové slová: udržateľnosť, hotelierstvo, podnikové postupy
HODNOTENIE KONKURENCIESCHOPNOSTI PODNIKOV EÚ V KONTEXTE EKONOMICKEJ KONDÍCIE (Jaroslav Gonos, Jozef Nemec, Anna Tomková)
Príspevok má za cieľ zhodnotiť konkurencieschopnosť EÚ v ekonomickom porovnaní vybraných svetových ekonomík v sledovanom časovom intervale. Príspevok definuje teoretický rámec vybranej problematiky, zložený s definovania svetovej ekonomiky a globalizácie, vymedzenia konkurencieschopnosti a spôsobov jej merania prostredníctvom HDP a vybraných indexov. Následne príspevok má za cieľ zhodnotiť ekonomickú kondíciu EÚ a jej konkurencieschopnosť na základe vybraných ukazovateľov.
Key words: konkurencieschopnosť, EÚ, podnik, ekonomická kondícia, globalizácia
ÚSKALIA VÝKAZU VÝMER A RIZIKO (Silvia Ďubek, Marek Ďubek)
Hoci je výkaz výmer neoddeliteľnou súčasťou riadenia stavebných projektov, jeho príprava a implementácia môže byť sprevádzaná rôznymi problémami, ktoré môžu negatívne ovplyvniť časový harmonogram, rozpočet a kvalitu realizácie projektu. Jedným z najčastejších problémov je nepresné alebo neúplné spracovanie výkazu výmer. Chyby pri kvantifikácii prác alebo materiálov môžu viesť k podhodnoteniu alebo nadhodnoteniu nákladov, čo má za následok finančné straty alebo neefektívne využitie zdrojov. Výkaz výmer si vyžaduje precízne zahrnutie všetkých detailov, ako sú technické parametre, materiály alebo spôsob realizácie. Aj keď moderné technológie, ako BIM alebo špecializované softvéry, výrazne zlepšujú presnosť a rýchlosť spracovania výkazu výmer, ich nesprávne používanie alebo technické chyby môžu spôsobiť závažné nezrovnalosti. Neúplné alebo nepresne importované dáta môžu viesť k deformovaným výstupom. Koordinácia medzi projektantmi, dodávateľmi a investormi je pri tvorbe výkazu výmer kľúčová. Nedostatočná komunikácia môže viesť k rôznym interpretáciám dokumentu, čo spôsobuje konflikty a zdržania. Výkaz výmer často nezohľadňuje neočakávané výkyvy cien materiálov, zmeny v dostupnosti zdrojov alebo legislatívne úpravy. To môže viesť k výrazným odchýlkam od pôvodného rozpočtu, ktoré komplikujú realizáciu projektu. Každý výkaz výmer musí byť vypracovaný v súlade s platnými normami a legislatívou. Ak tento aspekt nie je dodržaný, projekt môže čeliť právnym problémom alebo pokutám, čo ohrozuje jeho úspešné dokončenie.
Kľúčové slová: výkaz výmer, vedľajšie rozpočtové náklady, riziko
TECHNOLOGICKO-EKONOMICKÉ RIEŠENIE FASÁDY ADMINISTRATÍVNEJ BUDOVY – VARIANT II (Eva Jankovichová, Tamara Majbová, Martin Hanko, Lucia Paulovičová)
Variantné riešenia v procese návrhu stavebných procesov napĺňajú požiadavku dosahovania efektívnosti v stavebníctve a prinášajú optimálne riešenie. Jedným z rozhodujúcich kritérií sú aj použité technológie a technologické procesy počas výstavby. Je dôležité nájsť a zohľadniť prienik všetkých vstupných faktorov pre najvýhodnejšie riešenie. Článok popisuje príklad riešenia zelenej fasády, variant II, administratívnej budovy v Nitre z technologického a ekonomického hľadiska. Technologické riešenie obsahuje postupnosť jednotlivých krokov technologického procesu, jeho trvanie, použité materiály a ich špecifikácie, kontrolný a skúšobný plán, bezpečnosť a ochranu pri práci, ochranu životného prostredia. Ekonomické hľadisko predstavuje položkový rozpočet spolu s celkovými nákladmi. V závere je porovnanie obidvoch variantov.
Kľúčové slová: zelená fasáda, technologický postup, ekonomické hľadisko, položkový rozpočet
EKONOMICKÁ BEZPEČNOSŤ SLOVENSKA A ŽIVOTNÁ ÚROVEŇ OBYVATEĽOV (Ján Paško)
Ekonomická bezpečnosť krajiny patrí k základným zložkám, ktoré sa zohľadňujú pri posudzovaní bezpečnosti štátu. Silu ekonomickej bezpečnosti krajiny významne ovplyvňuje fakt, či daný štát je členom v rôznych ekonomických a hospodárskych zoskupeniach krajín. Nakoľko konkurencie schopnosť malej krajiny v dnešnej globálnej ekonomike je bez účasti v takýchto štruktúrach význame oslabená. Dôležitým ukazovateľom ekonomickej bezpečnosti je aj životná úroveň obyvateľstva danej krajiny. V práci definujeme v ktorých zoskupeniach je Slovenská republika členom a analyzujeme vplyv tejto skutočnosti na ekonomickú bezpečnosť Slovenska. Na záver zhodnotíme a pomenujeme potenciálne hrozby a riziká, ktoré môžu ovplyvniť a oslabiť úroveň ekonomickej bezpečnosť našej krajiny.
Kľúčové slová: ekonomická bezpečnosť, životná úroveň obyvateľstva, minimálna mzda, priemerná mzda
MOTÍVY SUICIDALITY ŽIAKOV ASOCIOVANÉ SO ŠKOLSKÝM PROSTREDÍM A VNÍMANÍM SOCIÁLNEJ OPORY (Alexandra Kalinayová, Patrícia Mirdaliková)
Príspevok sa zaoberá problematikou suicidality a suicidálneho správania u detí a mladistvých, so zameraním na rizikové faktory a motívy samovražedného správania v školskom prostredí. Cieľom prezentovanej štúdie, realizovanej prostredníctvom polo-štruktúrovaných interview a fokusových skupín s členmi školských podporných tímov a psychológmi z centier poradenstva a prevencie, bolo zistiť, aké sú najčastejšie motívy suicidálneho správania žiakov staršieho školského veku a do akej miery sa na tomto správaní podieľa motivácia školy. Výsledky naznačujú, že najvýznamnejšími motívmi samovražedných pokusov sú depresívne prežívanie, školské problémy a šikanovanie. Odporúčania pre pedagogických pracovníkov sú zamerané na efektívne zásahy a podporu detí v oblasti ich psychologických potrieb, čím je možné prispieť k zvýšeniu efektívnosti prevencie suicidálneho správania žiakov v školskom prostredí.
Kľúčové slová: suicidalita, samovražedné konanie, prevencia, sociálna opora, starší školský vek
NÁVRH VYHOTOVENIA BETÓNOVÝCH PILÓT TECHNOLÓGIOU CFA PRE PRIESTORY AUTOMOBILKY (Marcel Masár, Martin Hanko)
Cieľom príspevku je návrh zhotovenia pilótových základov objektu vŕtaním, vrátane návrhu použitia základných materiálov a strojného vybavenia. Návrh slúži pre pracovníkov, ktorí sú priamo spojený s realizáciou, kontrolou, riadením a preberaním prác. V príspevku sú definované pravidlá, smernice a postupy, ktoré majú za cieľ zabezpečiť bezpečnosť, kvalitu a správne vykonávanie týchto pracovných procesov. Návrh slúži pre pracovníkov kvôli minimalizovaniu rizík a zabezpečeniu efektívnosti a bezpečnosti práce. Týmto spôsobom sa zabezpečuje súlad so zákonnými požiadavkami a predchádza sa potenciálnym problémom a nehodám na stavbe.
Kľúčové slová: pilóty, predpis, kvalita
AKTUÁLNE VÝZVY PRE SPRÁVU BUDOV NA SLOVENSKU (Martin Hanko, Richard Matúšek)
Cieľom príspevku je priblížiť aktuálnu situáciu a výzvy pre správu budov na Slovensku. Príspevok poukazuje na význam facility managementu pri rozhodovaní objekte v súčasnej globálnej situácií a pretrvávajúceho rizika pandémie. Stručne opisuje súčasnú situáciu poskytovateľov a klientov služieb v spojitosti s prevádzkou budov vo vybraných aspektoch ako napr. prebiehajúce zvyšovanie cien materiálov a prác, realizáciu výstavby bytov, či stavebnú produkciu. Pre vyhodnotenie celkovej situácie vo facility managemente sú dôležité mnohé ďalšie ukazovatele, ktoré nie je možné všetky z dôvodu rozsahu zahrnúť do jedného článku.
Kľúčové slová: správa budov, ukazovatele, výstavba
VYUŽITIE PRÍSTUPOV BEHAVIORÁLNEJ EKONÓMIE V POĽNOHOSPODÁRSTVE (Ivana Kravčáková Vozárová, Stela Kolesárová)
Behaviorálna ekonómia skúma správanie sa subjektov v kontexte ich ekonomických rozhodnutí, na čo využíva prienik psychológie, neurovedy a samotnej klasickej ekonómie. Správanie ľudí vždy nezodpovedá predpovediam formálnych modelov, čo posúva behaviorálnu ekonómiu v posledných rokoch do popredia pozornosti akademických ekonómov, ale aj tvorcov hospodárskej politiky. Za posledné tri desaťročia získava behaviorálna ekonómia čoraz väčší význam aj v oblasti výskumu v rôznych témach týkajúcich sa poľnohospodárstva. Poskytuje cenné nástroje na lepšie pochopenie komplexného rozhodovacieho procesu a môže viesť k efektívnejšiemu riadeniu poľnohospodárskych systémov a hodnotových reťazcov.
Kľúčové slová: behaviorálna ekonómia, ekonomické myslenie, rozhodovanie, poľnohospodársky sektor
PRÁVNA ÚPRAVA ZELENÉHO VEREJNÉHO OBSTARÁVANIA V EÚ S OHĽADOM NA PRAX (Edita Filadelfiová)
Zelené verejné obstarávanie („GPP“) sa ukázalo ako kritická stratégia na presadzovanie cieľov udržateľnosti v rámci Európskej únie a v súčasnosti prechádza intenzívnym vývojom. Napriek snahám európskych zákonodarcov však GPP naďalej ostáva pomerne nejednotne riešené v členských štátoch a to najmä kvôli zvoleným soft nástrojom európskeho práva. Cieľom tejto seminárnej práce je zhodnotiť problematiku GPP z pohľadu hospodárskeho subjektu a možností implementácie vnútropodnikových politík pre úspešné zvládnutie verejnej súťaže so zelenými kritériami. V práci sme zosumarizovali európsku legislatívu v oblasti GPP, judikatúru Súdneho dvora EÚ a porovnali sme ich implementáciu v štyroch zvolených členských štátoch. Zároveň sme sa pozreli na inštitúty ISO 14001 a ekologické značky ako možnosti pre hospodárske subjekty a ich význam v GPP. Ako odhaľuje naša analýza, úprava GPP je naďalej pomerne strohá a pre hospodárske subjekty vo väčšine odvetví mätúca. Zároveň implementácia normy ISO 14001 sa zdá byť najrozumnejšou voľbou pre hospodársky subjekt ak chce súťažiť vo verejných obstarávaniach členských štátov EÚ.
Kľúčové slová: zelené verejné obstarávanie, verejné obstarávanie v EÚ, GPP, ISO 14001
ZÁKLADNÉ ZÁSADY TRESTANIA V SÚČASNEJ TRESTNEJ POLITIKE SLOVENSKEJ REPUBLIKY (Bronislava Vinerová)
Po nadobudnutí účinnosti novely Trestného zákona dňa 6. augusta 2024, došlo k viacerým podstatným zmenám v slovenskej trestnej politike. Podstatné zmeny sa dotkli okrem iného, aj oblasti trestania páchateľov trestných činov. Na tieto podstatné zmeny v kontexte zásad trestania poukazujeme v predmetnom príspevku. Zásada individualizácie trestu bola v aplikačnej praxi najviac kritizovanou, pričom práve ona prešla najpodstatnejšou zmenou s účinnosťou novely Trestného zákona.
Kľúčové slová: zásady trestania, trest, individualizácia trestu, trestná politika, trestný zákon
KLIMATICKÉ ÁTRIUM MATEJA BELA AKO PRÍKLAD DOBREJ PRAXE (Alexandra Pančíková, Soňa Priščáková, Tereza Kuchárová)
Cieľom predmetného príspevku je identifikovať aktivity na podporu environmentálnej uvedomelosti v prostredí univerzít a prostredníctvom implementácie Klimatického átria Mateja Bela predstaviť príklad dobrej praxe na UMB. Predmetom nášho skúmania je orientácia na implementáciu zistení z prieskumov do praxe a zvyšovať tak úroveň environmentálneho povedomia na UMB. Objekt výskumu tvorili dve skupiny respondentov: študenti UMB (dotazníkový prieskum) a zástupcovia zo zahraničných inštitúcií terciárneho vzdelávania (riadené rozhovory). Teoretické východiská boli čerpané z vedeckých príspevkov a zborníkov dostupných na internete, ktoré sú zamerané na problematiku udržateľného správania a podpory environmentálneho povedomia.
Kľúčové slová: komunitný priestor, environmentálna uvedomelosť, udržateľné správanie, dotazníkový prieskum, riadené rozhovory, univerzita
POTENCIÁL BIONAFTY AKO ALTERNATÍVNEHO PALIVA PRE ZNÍŽENIE SKLENNÍKOVÝCH PLYNOV (Karolína Ujlacká)
Negatívny vplyv cestnej dopravy na životné prostredie patrí medzi najvýznamnejšie výzvy súčasnej doby. Jedným z hlavných cieľov v oblasti dopravy je minimalizácia environmentálnych dopadov, pričom je nevyhnutné zachovať jej efektívnosť a schopnosť zabezpečiť vysokú kvalitu. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné implementovať opatrenia, ktoré umožnia výrazné zníženie emisií a environmentálnej záťaže, a zároveň podporiť prechod na udržateľné dopravné technológie. Jednou z perspektívnych alternatív v tejto oblasti je využitie bionafty B100, ktorá predstavuje ekologicky priaznivý pohon s nízkym environmentálnym dopadom počas celého svojho životného cyklu. Tento cyklus, známy ako „well-to-wheel“, zahŕňa proces získavania surovín, distribúciu a samotnú spotrebu, pričom odpad vznikajúci pri výrobe je ďalej využívaný. Výroba bionafty využíva obnoviteľné zdroje, ako sú rôzne druhy biomasy, čo zabezpečuje jej dostupnosť na globálnej úrovni a udržateľnosť v porovnaní s fosílnymi palivami, ktorých zásoby sa rýchlo znižujú.
Kľúčové slová: emisie z dopravy, životné prostredie, alternatívne pohony, bionafta
VPLYV KOORDINAČNÝCH CVIČENÍ NA ÚROVEŇ KINESTETICKO-DIFERENCIAČNEJ SCHOPNOSTI DOLNÝCH KONČATÍN DETÍ STARŠIEHO ŠKOLSKÉHO VEKU (Ľudmila Kuriplachová, Jana Luptáková)
Cieľom štúdie bolo zistiť vplyv koordinačných cvičení na úroveň kinesteticko-diferenciačnej schopnosti dolných končatín detí staršieho školského veku. Tí boli rozdelení do štyroch skupín. Prvú experimentálnu tvorili dievčatá (VED, n = 15; priemerný vek = 13,13 ± 0,35 rokov; telesná hmotnosť = 55,42 ± 8,15 kg; telesná výška = 159,27 ± 4,29 cm), ktoré absolvovali špeciálny desať týždňový program zameraný na rozvoj diferenciačných a silových schopností dolných končatín. V druhej experimentálnej boli chlapci (VECH, n = 9; priemerný vek = 13,44 ± 0,53; telesná hmotnosť = 49,34 ± 8,23 kg; telesná výška = 161,22 ± 4,44 cm). Na kontrolu slúžili dve skupiny, dievčatá (VKD, n = 18; priemerný vek = 13,18 ± 0,39 rokov; telesná hmotnosť = 53,92 ± 14,24 kg; telesná výška = 160,89 ± 7,42 cm) a chlapci (VKCH, n = 8; priemerný vek = 13,50 ± 0,53; telesná hmotnosť = 56,23 ± 14,15 kg; telesná výška = 161,56 ± 9,63 cm), ktorí nevykonávali žiadne špeciálne cvičenia a chodili len na hodiny telesnej a športovej výchovy. Na posudzovanie kinesteticko-diferenciačnej schopnosti bol aplikovaný test (zoskok z vyvýšeného miesta na presnosť [cm]). Pre porovnanie rozdielov medzi vstupnými a výstupnými meraniami v rámci skupiny bol použitý neparametrický t-test Wilcoxon T-test. Mann-Whitneyov U-test sa využil pri zisťovaní rozdielov medzi jednotlivými skupinami. Výsledky ukázali signifikantné zlepšenie na 5% hladine v kontrolnej skupine chlapcov. V experimentálnych skupinách neboli zaznamenané žiadne významné rozdiely aj napriek tomu, že absolvovali špeciálny program na rozvoj kinesteticko-diferenciačnej schopnosti dolných končatín. Dôvodovom môže byť nepresnosť nerania motorického testu lepšou voľbou by bol laboratórny test, ktorý presnejšie posudzuje sledované parametre. Naďalej odporúčame rozvíjať koordinačné schopnosti, ktoré zlepšujú motorickú výkonnosť, urýchľujú učenie sa novým pohybom a tým sa zvyšuje sebavedomie detí.
Kľúčové slová: kinesteticko-diferenciačné schopnosti, dolné končatiny, testovanie, starší školský vek
ADAPTABILITA SENIOROV NA MODERNÉ TECHNOLÓGIE: IDENTIFIKÁCIA BARIÉR (Zuzana Draková)
Súčasná moderná, dynamicky sa transformujúca spoločnosť kladie vysoké nároky na široký diapazón schopností jedincov. V kontexte intenzívneho technologického pokroku predstavuje adaptabilita seniorov na moderné technológie významnú výzvu z hľadiska sociálnej inklúzie a zlepšenia kvality ich života. Cieľom nášho výskumu je identifikovať a analyzovať hlavné bariéry, ktoré limitujú schopnosť seniorov/senioriek využívať moderné technológie. Výskum vychádza z kombinácie kvantitatívnych a kvalitatívnych metód. Na základe analýzy dát sme identifikovali tri hlavné oblasti bariér. Výsledky poukazujú na potrebu cielených vzdelávacích programov, prispôsobených seniorom/seniorkám a technológiám a vytvárania inkluzívnych stratégií, ktoré by podporili digitálnu participáciu seniorov. Príspevok vznikol v rámci projektu FPPV-28-2024 – Explorácia sociálneho kontextu sebarealizácie seniorov v digitálnom prostredí: výskum a analýza.
Kľúčové slová: seniori, adaptabilita, moderné technológie, bariéry, digitálna inklúzia
RECENZIE
Náboženství za mřížemi (Ernest Kováč)
Dirga, L., Váně, J., 2023. Náboženství za mřížemi. Praha: Barrister & Principal. ISBN 9788073641566. 224 s.